Tynki maszynowe

TYNKI WEWNĘTRZNE

Głównym celem tynków wewnętrznych jest poprawa estetyki pomieszczeń, przy czym gładkie i równe powierzchnie otynkowanych ścian mogą służyć jako podłoże do dalszego formowania, np. przez nakładanie gładzi gipsowych, cementowych, cementowo-wapiennych , malowanie, tapetowanie lub okładanie. Kolejną funkcją tynków jest okresowe przejmowanie podwyższonej zawartości wilgoci w pomieszczeniu. oraz poprawa izolacyjności termicznej, dźwiękochłonnej i przeciwpożarowej.

Jakie tynki zatem wybrać?
-Tradycyjne (cementowo-wapienne)  czy  gipsowe ?
Poniżej kilka ważnych informacji ułatwiających podjęcie decyzji

TYNKI TRADYCYJNE  ( tynki cementowo-wapienne)
W składzie tynków cementowo-wapiennych jest cement, wapno, piasek i woda. Po ułożeniu tynki tradycyjne mają lekko chropowatą fakturę i nawet po dokładnym wygładzeniu pozostają szorstkie. Tynki te są paroprzepuszczalne, więc nie hamują przenikania pary wodnej przez mury. Odznaczają się także bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Układa się je na wszystkich rodzajach podłoży mineralnych w pomieszczeniach dowolnego przeznaczenia. Całkowita grubość warstw wynosi 0,5-4 cm
Tynki cementowo-wapienne stosuje się w miejscach suchych, tych o zwiększonej wilgotności powietrza (łazienki) oraz tam, gdzie występuje ryzyko uszkodzenia mechanicznego (korytarze, klatki schodowe, garaże). Są niezastąpione w przypadku wyrównywania dużych  krzywizn powierzchni murowanych. Stanowią idealne podłoże do montażu wszelkich okładzin.

TYNKI GIPSOWE
Głównymi składnikami tynków gipsowych jest przede wszystkim wysokiej jakości gips, kruszywo kalibrowane (średnicy do 1,2 mm) i wiele uszlachetniających dodatków jak plastyfikatory, opóźniacze i inne. Gotowe tynkarskie mieszanki gipsowe są plastyczne, łatwe w obróbce, odznaczają się dobrą przyczepnością do podłoża. Uzyskiwane dzięki nim jednowarstwowe tynki mają równe, gładkie  powierzchnie – stanowiące doskonałe podłoże pod farby, tapety czy okładziny ceramiczne.

Zalety tynków gipsowych

  • Gips tworzy mikroklimat przyjazny organizmowi ludzkiemu. Pochłania i przechowuje nadmiar wilgoci. Oddaje go, gdy w pomieszczeniu robi się zbyt sucho.
  • jest uznawany za tynk „ciepły”. Posiada, w przeciwieństwie do tynków cementowo – wapiennych, bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Kształtuje się on w przedziale od 0,28 do 0,35 W/mK. (cementowo-wapienne do 0,45 W/(m*k))
  • Przy pomocy tynków gipsowych, bez trudu można uzyskiwać gładkie, bardzo równe, dokładnie wykończone i bardzo estetyczne powierzchnie
  • łatwiejsze  wykańczanie ścian gładzią, gdyż  ich powierzchnia sama w sobie jest bardzo gładka;
  • są białe. Jeśli będziemy malować jasną farbą, jej zużycie będzie mniejsze;
  •  chronią przed rozprzestrzenianiem się ognia. 2-centymetrowa warstwa tynku wytrzyma działanie ognia przez mniej więcej 20 minut;
  • Szybkie wysychanie jest ważną zaletą tego materiału. Już po pierwszej fazie wysychania, uzyskuje wilgotność do 5,5 % wagowo (inne tynki 9,5 – 15 %). Pełne wyschnięcie następuje po 10 – 14 dniach.
  • Tynk gipsowy nie drażni skóry ludzkiej, posiada taki sam jak ona poziom współczynnika pH i taką samą wielkość oporu dyfuzyjnego pary wodnej.

Wady tynków gipsowych

  • Tynki gipsowe na mokro można stosować jedynie wewnątrz budynków – na ścianach i sufitach pomieszczeń o przeciętnej wilgotności (65%) . Nie zaleca się ich do pomieszczeń o stale podwyższonej wilgotności (łaźnie, baseny) ani też do stosowania na podłożach drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych.
  • Tynki gipsowe są niezbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne, z tego powodu nie powinny  być  stosowane w miejscach na nie narażonych, np. w korytarzach, klatkach schodowych warsztatach, garażach,  kotłowniach, pomieszczeniach gospodarczych itp. Tu lepiej sięgnąć po tynki tradycyjne.
  • nie są odporne na wodę i stałe zawilgocenie. Gdy poziom wilgotności powietrza przekroczy 75%, gips zaczyna tracić swoją wytrzymałość;
  • Tynk gipsowy powoduje również, że niezabezpieczona antykorozyjnie stal w zetknięciu z nim zaczyna rdzewieć. Korodować mogą od niego gwoździe, wkręty czy wychodzące z ziemi elementy konstrukcji stalowych.

Przydatne informacje o tynkach  :

  • Zdolność tynków wewnętrznych do absorpcji pary wodnej zależy od właściwości ich powierzchni i struktury. Z tego powodu grubość tynku powinna wynosić co najmniej 10 mm.
  • Dopuszczalne obowiązujące normatywne odchylenia równości tynków wynoszą 3 mm na długości 2 m
  • Zużycie tynku cementowo-wapiennego wynosi 12-14 kg/m2/1 cm.
  • Zużycie tynku gipsowego 7-8 kg/m2/1 cm.
  • Można kupić również tynki tradycyjne z białym cementem. Dzięki jaśniejszej barwie pozwalają później na nałożenie mniejszej ilości białej lub jasnej farby niż przy zastosowaniu tynków szarych.
  • Czy tynk gipsowy może być układany również w łazience: Tak, o ile wilgotność powietrza nie będzie tam przekraczała 70% i nie będzie się utrzymywać ciągle.
  • tynki ciepłe
  • jaki tynk na ogrzewanie ścienne

TYNKI ZEWNĘTRZNE
Podstawowym zadaniem tynku zewnętrznego jest ochrona budynku przed wpływami czynników atmosferycznych, zanieczyszczeń zawartych w powietrzu i wodzie opadowej oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Oprócz tego stanowią warstwę termoizolacyjną i pełnią funkcje estetyczne, nadając budynkowi niepowtarzalny wygląd.